LDF Melnais stārķis tiešraide / Black stork webcam in Latvia

Popular 

 Pets & Animals /  Mexico / Posted 3 years ago / 1186 views

MELNAIS STĀRĶIS (Ciconia nigra)

No 2015. līdz 2017. gadam tiešsaistē bija vērojama melnā stārķa ligzda Sēlijā (reģionā starp Jaunjelgavu, Jēkabpili un Ērberģi), kas bija būvēta nelielas upītes krastā augošā vecā ozolā. Gan 2015., gan 2016. gadā ligzdošana tajā bija sekmīga. 2016./2017. gada ziemā bija nolūzis viens no lielajiem zariem, kas balstīja ligzdu, tādējādi, iespējams, padarot ligzdu stārķiem mazāk pievilcīgu. 2017. gadā melno stārķu tēviņš aizņēma ligzdu laicīgi – 1. aprīlī, taču partneri tā arī nesagaidīja.

2018. gadā tika nolemts ierīkot tiešraides kameru pie citas melnā stārķa ligzdas. Šī ligzda atrodas Sigulas novadā. Tā ir atrasta pirms diviem gadiem, taču pats ligzdošanas iecirknis ir zināms vismaz kopš 1982. gada. Iepriekšējā ligzda šajā iecirknī tika izmantota līdz 2005. gadam, kad to izpostīja cauna. Droši vien jau tad stārķi pārcēlās uz šo ligzdu. Ligzda kā tāda ir ļoti tipiska melnajam stārķim – uz priedes sānzara 1,8 m no stumbra, bet mazliet neparasti ir tas, ka tā atrodas jau apkārtējo koku vainagu vidusdaļā – apmēram 18 metru augstumā, nevis paslēpta zem vainagiem.

2017. gadā pie ligzdas tika novietota treilkamera. Ligzdā izšķīlās četri mazuļi, no kuriem izauga trīs. Lai izbarotu arī ceturto, acīmredzot vecākiem pietrūka barības, jo putns gāja bojā jau krietni liels, turpat ligzdā. Nekādu ziņu par plēsēju ietekmi nav. Pēdējais jaunais putns ligzdu atstāja 6. septembrī. Tik vēlu tādēļ, ka acīmredzami ir bijusi kāda aizkavēšanās sezonas sākumā. Varbūt atgriezās pavēlu, varbūt bija jāatjauno ligzda. Pērn abi pieaugušie putni bija bez gredzeniem.

Neparasts šogad ir kameras sensora novietojums, jo tas atrodas nevis pie koka stumbra, bet uz zara aiz ligzdas. Tas ir darīts tādēļ, lai saule visu dienu nespīdētu kamerā, jo ligzdas zars ir vērsts gandrīz precīzi uz dienvidiem. Arī mežs ir pavisam citāds – īsts boreālais mežs ar pieklājīgi vecām priedēm (varētu būt starp 150 un 200 gadiem) un eglēm. Tāpēc nebūs liels brīnums, ja kamerā ar balsi vai klātienē var atzīmēties vairākas pūču sugas (piemēram, urālpūce), riekstrozis un, šogad visnotaļ ticami, arī krustknābji. Tagad atliek baudīt pavasara skaņas un gaidīt, kad pārradīsies ligzdas saimnieki.

Kameras sistēma ir uzstādīta 16. martā, piedaloties Jānim Ķuzem, Jānim Rudzītim un Mārim Strazdam. Īpašs paldies arboristam Eduardam Ozoliņam par palīdzību, izvietojot kameras sensoru un mikrofonu.

Forums: https://dabasdati.lv/forums/viewtopic

Tiešraides no aizsargājamo putnu ligzdām nodrošina Latvijas Dabas fonds, pateicoties daudzu brīvprātīgo darbam un sabiedrības ziedojumiem. Atbalsti arī Tu! http://ldf.lv/lv/atbalsti-ldf

BLACK STORK

The nest of the Black stork is located in the middle part of Latvia in Sigulda County. It was discovered two years ago, but the breeding area was known already since 1982. In 2005 the previous nest was predated by a marten, and, most likely, birds moved to the current nest afterwards.

This nest has been built in a pine on the branch 1.8 m from the trunk. It is located in boreal pine-spruce forest of an age between 150 and 200 years. In 2017 a trail camera was installed at the nest. Four nestlings hatched and three of them fledged; the last fledgeling left the nest late in the season – on September 6, presumably due to belated start of breeding.

The webcam was installed on 16 March 2018 by Jānis Ķuze, Jānis Rudzītis, Māris Strazds and Eduards Ozoliņš.

Latvian Fund for Nature provides the live feeds from the life of birds and it’s only possible thanks to a group of volunteers and financial support of people that love our cameras. Support us! http://ldf.lv/en/support-lfn